Kuidas osaleda tööintervjuul videovahendusel?

27.03.2020 | Hellika Limmart | 3 min read

Tulenevalt hetkeolukorrast maailmas on suurem osa inimtegevusest kolinud ümber internetikeskkonda. Koroonaviirusega kaasnenud eriolukord on pannud nii tööandjad kui ka tööotsijad silmitsi seisma esmakordsete olukordadega. Töökohtade ajutine või täielik kaotus on motiveerimas kandidaate üha rohkem otsima uusi tööalaseid väljakutseid. Kuid, kas sellisel viisil kandideerimisprotsessi läbiviimine saab olla piisav ning edukas? 

Tänu tänapäeva internetiajastule ei pea kandideerimisprotsessid üldsegi peatuma või ajutiselt pausile jääma. On mitmeid suurepäraseid videokeskkondi, kus on võimalik intervjuusid läbi viia. Kuna hetkeolukord on kõigi jaoks uudne, siis peavad uute elukorraldustega kohanema nii tööotsijad kui ka tööandjad. Selleks, et intervjuusid läbi viia internetivahendusel on vaja avatud suhtlemist, koostööd ja kannatlikkust – oleme selles olukorras koos ning seetõttu mõistame teineteist veelgi paremini. Järgnevalt toome välja mõned näpunäited, kuidas muuta internetivahendusel tehtavad intervjuud võimalikult mugavaks ja tõrgetevabaks.

  1. Valmistu

Kui videokeskkonnas tehtav intervjuu on Sinu jaoks uudne kogemus, siis ole kindel, et oled selleks piisavalt valmistunud. Säti paika kaamera ning kontrolli mikrofoni korrasolekut. Selleks, et intervjuu oleks võimalikult sujuv, on oluline, et Sind oleks hästi kuulda. Selleks on oluline veenduda, et mikronfon on Sulle võimalikult lähedal. Kuigi on võimalik intervjuul teha videokõnet ka läbi telefoni, siis soovitatav oleks võimaluse korral siiski kasutada arvutit, sest seda on võimalik hoida liikumatult laual ning seetõttu on ka mikrofon stabiilselt ühe koha peal.

Parema video kvaliteedi saavutamiseks on oluline asuda valgusküllases kohas. Küll aga tuleks vältida seda, et valgus tuleks otse Sinu selja tagant, sest sel viisil fikseerib kaamera Sinust vaid tumeda silueti.

      2. Veendu, et oled valinud sobiva asukoha intervjuul osalemiseks 

Selleks, et ka videovahendusel tehtav tööintervjuu oleks võimalikult professionaalne ja autentne kohtumisel tehtava intervjuuga, tuleb ka ise selleks vastav keskkond luua. Veendu, et taust, mida on videos tagaplaanil näha, oleks korras. Kui teed intervjuud näiteks köögilaua taga, siis ole kindel, et taustal ei oleks näha määrdunud nõusid ega muid majapidamistarbeid. Liigsete taustaelementide olemasolu võib intervjueerija tähelepanu hajutada ning fookus võib vestluselt kaduda. Samuti jätad ka endast professionaalsema ja motiveerituma mulje kui on aru saada, et oled videoühenduseks valmistunud.

Kuigi praeguses olukorras on loomulik, et kõik perekonnaliikmed on samuti kodus, siis püüa valida vestluseks võimalikult vaikne ja kõrvaline koht. Kui tead, et intervjuu käigus võib olla kosta näiteks teiste pereliikmete või koduloomade hääli, siis võid sellest julgelt ka intervjuueerijat teavitada. Kuna ka temal võib suure tõenäosusega olla kodus samalaadne olukord, siis ta mõistab seda muret ja oskab sellega paremini arvestada. 

       3. Hoia kaameraga silmsidet

Selleks, et videointervjuu käigus oleks suhtlus võimalikult loomulik, püüa vaadata kaamerasse, sest see asendab otsesuhtluse silmside kontakti. Selleks, et luua võimalikult vahetu suhtlus, jälgi ka intervjueerija silmade liikumist ning julgelt kohanda oma vaadet vastavalt sellele. Videointervjuu puhul ongi oluline vältida liigset tehislikkust ning luua loomulik suhtluskeskkond.

      4. Jälgi oma liikumist ja kontrolli oma liigutusi

Liigne liikumine võib kaamerapildi ja mikrofoni töötamist häirida ning seetõttu ka vestluse sisult fookust ära võtta. Tuleb silmas pidada, et liikumine mõjutab ka helikvaliteeti ning seetõttu võib osa vestluse sisust kaduma minna. Seega jälgi, et Sa ei trükiks klaviatuuril liiga kõvasti, ei läheks mikrofoni vastu ega katsuks selle lähedal krabisevaid asju – hääled, mida sa ise ei pruugi tähele panna, kõlavad tänu mikrofonile kuulajale väga valjudena. Kokkuvõttes pea silmas valida endale mugav istumisasend, mitte liikuda liiga palju, kuid samas jälgida, et Sa ei oleks ka liiga jäik ning tunneksid end võimalikult vabalt. 

Tänu tänapäeva internetivõimalustele saab tööintervjuudel osaleda väga edukalt ka videovahendusel. Tuleb vaid veidi enam varuda kannatlikkust, valmistuda ning olla valmis olukorra sunnil tekkinud tehnilisi viperusi lahendama. Kuna antud olukord on uus ka tööandjale, siis on nemad samuti mõistvad ning koostööd tehes saab edukalt vestlused peetud. Seega ole julge kandideerima ning ära kohku selle ees, et vestlused toimuvad videovahendusel. 

Loe edasi meie blogis

Tööotsimise protsess on mitmeti justkui elukaaslase valimine. Nii uue töö kui kaaslase otsingul tuleb täpselt kindlaks t...

Töökoha vahetusele mõeldes ning enne uuele positsioonile kandideerimist mõtlevad kandidaadid mitmetele erinevatele aspek...

“Ei piisa sellest, et teatakse, - teadmisi tuleb ka rakendada; 
ei piisa sellest, et tahetakse, - tuleb ka vastavalt te...