Väike meeldetuletus enne Su järgmist tööintervjuud

19.10.2017 / Gerda Vogt

Hei! Olen Gerda, 22, loomaarmastaja, reisihuviline ja aTalent’i värskeim liige. Alustasin siin ettevõttes tööd kliendihaldurina, kuid hiljuti asusin uuele positsioonile, ehk nüüdsest olen värbamiskonsultant. Kui algul tegelesin ainult ärikliendi müügi poolega, siis nüüdsest lisandus minu tööülesannete hulka ka värbamine, mis tähendab, et viin kogu protsessi otsast lõpuni läbi. Täna otsustasin kirjutada just intervjuudest, kuna see osa tööst on olnud minu enda jaoks üks põnevamaid.

Enne siia tööle asumist ei oleks ma osanud arvata, et satun kunagi teisele poole intervjuu lauda. Tavaliselt istud ju hoopis närveldades kuskil koosolekuruumis suure laua taga, peopesad higistavad, süda klopib, sind vaatamas kolm tähtsat ülemust, kes siis otsustavad, kas sa oled piisavalt tark, ilus, hea ja tore või mitte.

Intervjuud läbi viies, tekkis palju vastakaid tundeid. Ühest küljest tunned mingit alandlikkust ning mõtled, et kes olen mina, et teist inimest nüüd nii hinnata, teisalt tunned korraks mingit imeliku võimusüsti, kus mõtled et appi, mina ju konkreetselt otsustan, kas see inimene liigub oma unistuste töö poole või mitte. See kogemus pani mind väga sügavalt mõtlema kogu värbamisprotsessi üle erinevates Eesti ettevõtetes.

Olles kohtunud mitmete HR spetsialistide ja firmajuhtidega, olen saanud kinnitust, et trend, kus intervjuul tuleb inimene nurka suruda ning ebamugavasse olukorda panna, on õnneks siiski Eestist kadumas. Üha enam mõistavad ettevõtted, et kõige olulisem on inimene ise, tema motivatsioon ning kas ta reaalselt tiimiga sobib, mitte see, kas sa oma CV’s kitarrimänguoskuse kohta valetasid või mitte.

Enne oma järgmist tööintervjuud pööra tähelepanu järgnevatele aspektidele:

 • Tee ettevõtte kohta eeltööd ja küsi küsimusi
  Tõenäoliselt soovid veenduda selles, et sinu uus tööandja ei upuks maksuvõlgadesse ja olla kindel, et ettevõte eksisteerib ka lähitulevikus. Mõtle ka selle peale, kas sulle meeldiks töötada väikeses või suures ettevõttes? Kas oled meeskonnamängija või eelistad tegutseda pigem üksi? Palju infot on veebist leitav ning mille kohta kindel ei ole, küsi julgelt värbaja käest. Samuti on see hea viis, kuidas üles näidata oma motivatsiooni. Kui oskad esimesel intervjuul juba midagi positiivset ettevõtte kohta öelda või juurde küsida, on see väga suur pluss!
 • Mõtle tagasi oma eelmistele tööintervjuudele
  Tuleta meelde kõike – mis läks hästi? Mis oleks võinud paremini minna? Õpi oma vigadest! Paljud värbajad küsivad laias laastus sarnaseid küsimus Sinu ootuste ja eelneva kogemuse kohta. Mõtle need asjad enne vestlust juba enda jaoks selgeks, nii jätad intervjuul enesekindlama mulje.
 • Vaata enne intervjuud ettevõtte ootused uuesti üle
  Loe mõttega töökuulutus läbi ning veendu, et mõistad kõiki ettevõtte ootusi. Kui nõutakse näiteks detailidele orienteeritust, siis on oluline ka muidugi saata CV ja motivatsioonikiri, mis oleksid korrektselt vormistatud. Kui firma otsib eesmärkidele orienteeritud inimest, siis tuleta meelde milliseid eesmärke oled omale tööl püstitanud ning kuidas need saavutanud. Kindlasti leiad positiivseid näited, millega tõestada, et eesmärgid viivad Sind vaid edasi.
 • Veendu, et sinu väärtused ühtiksid ettevõtte omadega
  Ära unusta ka tähelepanu pöörata sellele, mida ettevõtte Sulle pakub. Mõtle järele, millised boonused oleksid Sinu jaoks kõige atraktiivsemad ning kindlasti uuri, milline on ettevõtte kultuur ja väärtused. Kas näeksid end sellises keskkonnas töötamas?

Oma kogemuse põhjal võin veel öelda, et tööle kandideerimisel on motivatsioon tõesti võtmesõna. Motivatsiooni saab välja näidata erinevalt, aga ka lühikese vestluse põhjal on üsna lihtne aru saada, kas kandidaati ettevõte ja töö ka reaalselt huvitab või klikiti „kandideeri” nupul juhuslikult. Kõige parem klišee siia lõppu on muidugi, et jää iseendaks – lihtne, aga töötab. Kui meeskonnatöö sujub ning inimesed omavahel klapivad, on ka tööalased oskused ja teadmised kergemad tulema. Kui leiad meeskonna, kus Sind reaalselt hinnatakse Sinu enda pärast, oled leidnud ilmselt endale koha, kus on tore töötada ka pikemas perspektiivis.

Autorist:

Gerda Vogt

Gerda Vogt

Järgmine artikkel:

Kliendid meist

 • aTalent suutis meile leida mitu väga head kandidaati, kellest üks töötab nüüdsest meie meeskonnas. Kogu värbamisprotsess kulges meie jaoks kiirelt ja professionaalselt. Viljar Männigö, Peakonstruktor, TMB Element
 • Hindan väga nendepoolset jõupingutust ning soovitan soojalt aTalenti teenust ettevõtetele, kes vajavad abi noorte talentide leidmisel ja värbamisel. Viljar Männigo , Peakonstruktor, TMB Element
 • Kristjan ja Kadri olid suhtluses väga asjalikud ja sõbralikud. Nad kuulasid ning said täpselt aru esitatud vajadustest. Tulemuseks oli pakutud kandidaatide hea vastavus ootustele. Koostöökogemus aTalendiga on olnud igati positiivne elamus. Meeleldi kasutame nende teenust ka edaspidi. Tõnis Haamer, Overall
 • Otsisime pikalt just seda sobivat ja õiget inimest oma meeskonda, kuna tegemist oli suhteliselt keeruka profiiliga, mida Eestist (või ka mujalt) leida. aTalentiga sujus koostöö väga hästi – alates nende poole pöördumisest kuni in-imese leidmiseni läks vaid mõned nädalad tänu nende kiirele reageerimisele. Helena Sits, Bondora
 • Meie soovidele protsessi osas tuldi igati vastu, suhtlus oli operatiivne ning värbaja oli alati kättesaadav. Meie uus meeskonna liige on jõudsalt sisse elanud ning oleme aTalenti koostööga väga rahul. Helena Sits, Bondora
 • Pöördusime aTalenti poole, kuna vajasime oma meeskonda noori ja andekaid digivaldkonna spetsialiste. Tänu Kadri kiiresti ja hästi põhjalikult tehtud eeltööle oli meie poolt valikute tegemine lihtne. Produktiivse koostöö tulemusena sai noortest talentidest komplekteeritud äge meeskond! Jelena Kopõltsova, Sky Media